Subject: Newsletter ŻIH 17.06 - 24.06.2021

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma
jest otwarty dla publiczności !

 Zapraszamy na wystawy stałe: „Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” i Mała Synagoga na Tłomackiem oraz nową ekspozycję czasową „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” przygotowaną w ramach 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego.

Od 10 maja wprowadzamy nowe godziny otwarcia wystaw:

* poniedziałek, środa, czwartek 9-18
(ostatnie wejście o godzinie 17); 
* wtorek 9-20 (ostatnie wejście o godzinie 19);
*piątek 9-16 (ostatnie wejście o godzinie 15)
* soboty - zamknięte.

Niedziele czynne między 10-18 (ostatnie wejście o godzinie 17) - wejście płatne
natomiast wszystkie PONIEDZIAŁKI SĄ BEZPŁATNE!

Szczegółowe zasady, godziny odwiedzin i kwerend Instytutu można znaleźć na stronie internetowej www.jhi.pl.

Do działania wraz z bogatą ofertą nowości wydawniczych ŻIH wraca
stacjonarna Księgarnia na Tłomackiem. 
 
Działamy również online:
We  wtorki i czwartki zapraszamy na seminaria naukowe i webinary ONLINE: https://www.jhi.pl/wydarzenia
Nasze zbiory znajdziecie Państwo na portalu delet.pl oraz w Centralnej Bibliotece Judaistycznej

ARTYKUŁY
„Nadmiar pamięci”. 40 lat temu zmarł Icchak Cukierman

Gdy nadeszły wieści o masowej eksterminacji Żydów, jako jeden z pierwszych zrozumiał, że trzeba walczyć z Niemcami z bronią w ręku. Kiedy jego przyjaciele byli załamani tragedią getta, odwiódł ich od planów samobójczego ataku na hitlerowców. 17 czerwca mija 40. rocznica śmierci Icchaka Cukiermana „Antka”, współzałożyciela Żydowskiej Organizacji Bojowej, żołnierza powstania warszawskiego.
14 czerwca 1940. Pierwszy masowy transport do Auschwitz

81 lat temu do Auschwitz przyjechał z Tarnowa pierwszy masowy transport z więźniami. Znaczną większość z nich stanowili Polacy; było w nim także kilku Żydów. „Jeśli są w transporcie Żydzi, to mają prawo żyć nie dłużej, niż dwa tygodnie, księża miesiąc, reszta trzy miesiące” – powiedział więźniom kierownik obozu Karl Fritzsch. Na pamiątkę tego dnia polski sejm ustanowił 14 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.
Hersz Wasser – sekretarz Oneg Szabat

Jako jedyny z trójki ocalałych członków Oneg Szabat wiedział o miejscu ukrycia Archiwum. „Jego codzienne kontakty z setkami delegacji uchodźców ze wszystkich zakątków kraju umożliwiły powstanie setek monografii miast, które stanowią najcenniejszy skarb «Oneg Szabat»” – pisał Emanuel Ringelblum. 111 lat temu, 13 czerwca 1910 r. urodził się Hersz Wasser, sekretarz Podziemnego Archiwum Getta Warszawy.
„Uczył refleksji nad światem". Eleonora Bergman o rabinie Kalmanie Szapiro w Radiu RDC

8 czerwca dr Eleonora Bergman, dyrektor ŻIH w latach 2007-2011, mówiła w Radiu RDC o rabinie Kalmanie Kalonimusie Szapiro, cadyku z Piaseczna, więźniu getta warszawskiego. Kazania wybitnego rabina i myśliciela, napisane w latach 1939-1942, wydaliśmy niedawno w ramach Pełnej Edycji Archiwum Ringelbluma.
WYDARZENIA
17 czerwca, godz. 18.00 ONLINE
Spotkanie autorskie wokół książki Jaffa Schatza Pokolenie. Wzlot i upadek polskich Żydów komunistów

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czwartki na Tłomackiem". Z Jaffem Schatzem, autorem książki rozmawiać będzie dr Helena Datner.
22 czerwca, godz. 11.00 SEMINARIUM ONLINE
O pisaniu historii Żydów polskich przed Zagładą

Zapraszamy na seminarium naukowe, które poprowadzi prof. Natalia Aleksiun.
Prof. Natalia Aleksiun wykłada współczesną historię Żydów w Touro College, Graduate School of Jewish Studies w Nowym Jorku. W 2020 roku wydała publikację "Conscious History: Polish Jewish Historians before the Holocaust"
22 czerwca, godz. 18.00
Tora jako Tajemnica (Kabała)

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czwartki na Tłomackiem". Z Jaffem Schatzem, autorem książki rozmawiać będzie dr Helena Datner.
23 czerwca, godz. 19.30
Czytelnia POLIN online | Joanna Michlic 'Piętno Zagłady'

Zapraszamy na spotkanie z cyklu "Czwartki na Tłomackiem". Z Jaffem Schatzem, autorem książki rozmawiać będzie dr Helena Datner.
AKTUALNOŚCI
Projekt EHRI

Na stronie Projektu EHRI, realizowanym w ramach programu KE Horizon 2020, w którym ŻIH uczestniczy od 2010 roku, została opublikowana nowa postrona z "raportami dyplomatycznymi”. Sprawozdania korpusu  dyplomatycznego sojuszniczych, neutralnych i wrogich państw opisują prześladowania Żydów podczas II wojny światowej. Zapraszamy do zapoznania się z dokumentami.
Żydowski Instytut Historyczny będzie współpracował z United States Holocaust Memorial Museum

Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma i United States Holocaust Memorial Museum podpisały umowę o przedłużeniu współpracy obu instytucji zajmujących się upamiętnianiem historii Żydów.
Trwa rejestracja na Akademię Letnią 2021

Zapraszamy do udziału w Akademii Letniej Żydowskiego Instytutu Historycznego (na poziomie podstawowym), która odbędzie się w dniach 20-22 lipca 2021 r. w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
Aby wziąć udział w Akademii należy wypełnić i przesłać w terminie do 20 czerwca 2021 r. formularz zgłoszeniowy.
Informację o przyjęciu na szkolenie otrzymają Państwo drogą mailową do 22 czerwca 2021 r. Liczba miejsc na wydarzenie jest ograniczona.
Call for Articles – „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich"

Zapraszamy do nadsyłania artykułów do projektu zespołu prof. Anny Landau-Czajki „Związani historią. Stosunki polsko-żydowskie na ziemiach polskich”. Obecnie zbieramy artykuły do tomu: „Kobiety i młodzież". Na zgłoszenia czekamy do 30 lipca 2021 roku, na artykuły – do 30 listopada
POLITYKA PRYWATNOŚCI ŻYDOWSKIEGO INSTYTUTU HISTORYCZNEGO

Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności ŻIH dotyczącą ochrony danych osobowych.
LikeTwitterForward
Tłomackie 3/5, 00-090, Warszawa, Poland
Możesz wypisać się lub zmienić dane kontaktowe w dowolnym momencie.