Subject: JESTEŚMY OTWARCI! Newsletter 11.03 - 18.03.2021 ŻIH

SZANOWNI PAŃSTWO!


Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma otwarty dla publiczności!
 

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00) zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” i Mała Synagoga na Tłomackiem oraz nowej ekspozycji czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” przygotowanej w ramach 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego.

W niedziele wejście bezpłatne dla osób indywidualnych.
Grupy powyżej 9 osób prosimy o zakupienie biletu grupowego w cenie 100zł.
Uwaga! bilety w niedziele do kupienia tylko on-line!
 
Szczegółowe zasady i godziny odwiedzin Instytutu można znaleźć na stronie internetowej www.jhi.pl.
ARTYKUŁY
Relacja z uroczystości uczczenia pamięci mieszkańców i opiekunów bunkra „Krysia” 8 marca 2021 r.

8 marca odbyła się uroczystość złożenia kwiatów i
zapalenia zniczy pod tablicą pamiątkową przy ul. Grójeckiej 77, gdzie znajdował się bunkier „Krysia”, w którym polska rodzina Wolskich ukrywała ponad 30 osób pochodzenia żydowskiego, w tym  Emanuela Ringelbluma wraz z żoną Judytą i synem Urim.
„Obcy klasowo" stał się „obcym narodowo". Propaganda Marca 1968

11 marca 1968 roku, trzy dni po rozpoczęciu protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim, w prasie PRL ukazały się pierwsze artykuły obwiniające „syjonistów” o wywołanie politycznego kryzysu. Propagandziści stworzyli obraz wroga – „kosmopolitycznego" Żyda – aby uderzyć w osoby o odległym żydowskim pochodzeniu. Jakie były przyczyny antysemickiej kampanii? Jakim językiem się ona posługiwała?
WYDARZENIA
11 marca, godz. 18:00  ONLINE

Obraz i cena asymilacji Żydów w filmie dokumentalnym i niemym

Zapraszamy na wykład online prof. Daniela Grinberga, laureata nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2019, poświęcony filmowym portretom Żydów w dawnym kinie oraz zagadnieniu ich asymilacji. Początek wydarzenia 11 marca o 18:00.
16 marca, godz. 11:00  SEMINARIUM ONLINE

Życie bez grzechu pierworodnego. Młoda Hanna Arendt kwestionuje chrześcijańskie dogmaty

Zapraszamy na seminarium naukowe online. Referat wygłosi dr Rafał Zawisza, który w IX edycji Konkursu im. Majera Bałabana otrzymał wyróżnienie w kategorii Najlepsze prace doktorskie. Początek wydarzenia we wtorek 16 marca o godz. 11:00.
18 marca, godz. 18:00 ONLINE

Czym jest Encyklopedia getta warszawskiego?

Projekt badawczy został pomyślany jako synteza i pogłębienie dotychczasowych badań nad historią getta warszawskiego. Stanowi też przewodnik po edycji Archiwum Ringelbluma.
Inspiracją do stworzenia Encyklopedii były założenia, które przyświecały Emanuelowi Ringelblumowi i grupie Oneg Szabat, gdy planowali stworzenie monografii dotyczącej historii getta i charakterystycznych dla niego zjawisk - chęć uchwycenia ich różnorodności, opisania mikrokosmosu jakim była warszawska dzielnica zamknięta.
23 marca, godz. 11:00 SEMINARIUM ONLINE

Jean Amery – intelektualista zaangażowany po Auschwitz

Zapraszamy na seminarium naukowe online. Referat o Jeanie Amérym, autorze "Poza winą i karą", wygłosi dr Piotr Kendziorek, pracownik Działu Naukowego ŻIH. Początek wydarzenia we wtorek 23 marca o godz. 11:00.
Gdzie jesteś? Rdz 3,9 – wystawa czasowa na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

16 listopada 1940 roku zamknięto getto warszawskie. Dokładnie 80 lat temu miasto zostało podzielone murem na dwie części. Uwięzionych w getcie Żydów odgrodzono od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont. Wystawa „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” w symboliczny sposób odnosi się do tego momentu.
POLITYKA PRYWATNOŚCI ŻYDOWSKIEGO INSTYTUTU HISTORYCZNEGO

Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności ŻIH dotyczącą ochrony danych osobowych.
LikeTwitterForward
Tłomackie 3/5, 00-090, Warszawa, Poland
Możesz wypisać się lub zmienić dane kontaktowe w dowolnym momencie.