Subject: JESTEŚMY OTWARCI! Newsletter 04.03 - 11.03.2021 ŻIH

SZANOWNI PAŃSTWO!


Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma otwarty dla publiczności!
 

Od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-18:00 oraz w niedzielę w godzinach 10:00-18:00 (ostatnie wejście o godzinie 17:00) zapraszamy do zwiedzania wystaw stałych: Czego nie mogliśmy wykrzyczeć światu” i Mała Synagoga na Tłomackiem oraz nowej ekspozycji czasowej „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” przygotowanej w ramach 80. rocznicy zamknięcia granic getta warszawskiego.

W niedzielewejście bezpłatne dla osób indywidualnych.
Grupy powyżej 9 osób prosimy o zakupienie biletu grupowego w cenie 100zł.
Uwaga! bilety w niedziele do kupienia tylko on-line!
 
Szczegółowe zasady i godziny odwiedzin Instytutu można znaleźć na stronie internetowej www.jhi.pl.
ARTYKUŁY
„Krysia”, czyli kryjówka. Rocznica aresztowania Emanuela Ringelbluma

„Krysia”, bunkier zbudowany przez Mieczysława Wolskiego, była prawdopodobnie największą w Warszawie kryjówką, w której znajdowali się Żydzi po likwidacji getta. Mieszkało w niej ponad 30 osób, w tym Emanuel Ringelblum z żoną i synem. 77 lat temu, 7 marca 1944 r., schron odkryli Niemcy.
Uroczystości upamiętniające mieszkańców bunkra „Krysia" – 8 marca 2021 r.

Upamiętnienie mieszkańców i opiekunów zdekonspirowanego w 1944 roku bunkra „Krysia” organizowane 8 marca br. przez Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma w Warszawie.
Baal Szem Tow i „Opowieści chasydów”

Za założyciela ruchu chasydzkiego uznaje się Baal Szem Towa – pod tym mianem znany jest Izrael ben Eliezer, urodzony pod koniec XVII w., prawdopodobnie w 1700 r. lub w 1701 r. na Podolu mistyk, zmarły 21 lub 22 maja 1760 r. w Międzybożu. „Baal Szem”, „Baal Szem Tow” oznacza po hebrajsku „Mistrz Boskiego Imienia”, a przenośnie: egzorcysta, odczyniacz, cudotwórca. Przypominamy artykuł cadyku i o chasydyzmie.
WYDARZENIA
4 marca, godz. 18:00  ONLINE

Rola społeczności chasydzkich i cadyków w życiu gmin

Zapraszamy na spotkanie online z cyklu Czwartki na Tłomackiem, podczas którego prof. Jan Doktór i dr Paweł Fijałkowski z Działu Naukowego ŻIH przybliżą uczestnikom dzieje chasydyzmu. Początek wydarzenia 4 marca o godz. 18:00.
8 marca, godz. 18:00  ONLINE

How Women Functioned in the Male World of Yiddish Literature

Zapraszamy na wykład online dr hab. Joanny Lisek, laureatki nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2020. Wykład zorganizowany przez Instytut YIVO i ŻIH odbędzie się w poniedziałek 8 marca o godz. 19:00 czasu środkowoeuropejskiego (13:00 w Nowym Jorku), w języku angielskim.
8 March, Israel: 19:00 / Poland: 18:00 
Polish Talk – Mondays with JHI ONLINE

Moreshet- Mordechai Anielewicz Memorial Education & Research center, The Polish Institute in Tel Aviv and The Emanuel Ringelblum Jewish Historical Institute are pleased to invite you to: discussion with Dr. Karolina Szymaniak, the author of the book "Pisma z getta warszawskiego" ("Writings from the Warsaw Ghetto").
The event in English will be moderated by Mr. Noam Leibman (Moreshet).
9 marca, godz. 11:00 SEMINARIUM ONLINE

Komitety domowe w getcie warszawskim – mit a rzeczywistość
Zapraszamy na seminarium naukowe online, podczas którego referat o opiece społecznej w getcie warszawskim wygłosi Aleksandra Bańkowska, redaktorka naukowa w projekcie polskiej edycji Archiwum Ringelbluma.
11 marca, godz. 18:00  ONLINE

Obraz i cena asymiliacji Żydóww filmie dokumentalnym i niemym

Zapraszamy na wykład online prof. Daniela Grinberga, laureata nagrody im. Jana Karskiego i Poli Nireńskiej za rok 2019.
16 marca, godz. 11:00 SEMINARIUM ONLINE

Życie bez grzechu pierworodnego. Młoda Hanna Arendt kwestionuje chrześcijańskie dogmaty
Zapraszamy na seminarium naukowe online. Referat wygłosi dr Rafał Zawisza, który w IX edycji Konkursu im. Majera Bałabana otrzymał wyróżnienie w kategorii Najlepsze prace doktorskie.
23 marca, godz. 11:00 SEMINARIUM ONLINE

Jean Amery – intelektualista zaangażowany po Auschwitz
Zapraszamy na seminarium naukowe online. Referat o Jeanie Amérym, autorze "Poza winą i karą", wygłosi dr Piotr Kendziorek, pracownik Działu Naukowego ŻIH.
Gdzie jesteś? Rdz 3,9 – wystawa czasowa na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

16 listopada 1940 roku zamknięto getto warszawskie. Dokładnie 80 lat temu miasto zostało podzielone murem na dwie części. Uwięzionych w getcie Żydów odgrodzono od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont. Wystawa „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” w symboliczny sposób odnosi się do tego momentu.
POLITYKA PRYWATNOŚCI ŻYDOWSKIEGO INSTYTUTU HISTORYCZNEGO

Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności ŻIH dotyczącą ochrony danych osobowych.
LikeTwitterForward
Tłomackie 3/5, 00-090, Warszawa, Poland
Możesz wypisać się lub zmienić dane kontaktowe w dowolnym momencie.