Subject: Zapraszamy ONLINE! Newsletter 25.03.2021 - 01.04.2021 ŻIH

SZANOWNI PAŃSTWO!


Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma zaprasza ONLINE!

We  wtorki i czwartki zapraszamy na seminaria naukowe i webinary: https://www.jhi.pl/wydarzenia

Nasze zbiory znajdziecie Państwo na portalu delet.pl oraz w Centralnej Bibliotece Judaistycznej

Księgarnia na Tłomackiem zaprasza do sklepu internetowego:  https://ksiegarnianatlomackiem.pl
Zachęcamy Państwa do wsparcia działalności Żydowskiego Instytutu Historycznego im. Emanuela Ringelbluma poprzez przekazanie 1% podatku na Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce.
 
Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce to organizacja pożytku publicznego, która jest partnerem Instytutu i wspiera jego działalność programową.
 
Jak przekazać 1% podatku?
 
W zeznaniu rocznym, w części dot. przekazania 1% podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego proszę podać numer KRS Stowarzyszenia: 0000020904 oraz wskazać cel szczegółowy, wpisując „ŻIH”.
 
Dziękujemy za Państwa wsparcie!
ARTYKUŁY
Solidarność była postawą heroiczną

W rocznicę śmierci Józefa i Wiktorii Ulmów oraz ich sześciorga dzieci, zamordowanych przez Niemców wraz z ośmiorgiem Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów, którym udzielili schronienia we wsi Markowa na Podkarpaciu, wspominamy wszystkich Polaków, którzy – mimo groźby surowych represji – próbowali ratować Żydów przed Zagładą.
24 marca przypada Narodowy Dzień Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką.
110 dni w bunkrze. Rysunki Henryka Becka

75 lat temu, 23 marca 1946 r. zmarł Henryk Beck, wzięty lekarz, malarz i rysownik, robinson warszawski, autor cyklu „Bunkier” przechowywanego w zbiorach Żydowskiego Instytutu Historycznego. Rysunki Henryka Becka są zapisem trzech miesięcy życia w kryjówce w ruinach Warszawy, oczekiwania na ocalenie.
„Trzeba nieść pomoc do końca”. Adina Blady-Szwajger

Mówiła, że trzeba nieść pomoc do końca, „ale przedtem trzeba stać się kawałkiem drewna". 21 marca 1917 r. urodziła się Adina Blady-Szwajger, pediatra, lekarka szpitala dziecięcego w getcie warszawskim, łączniczka Żydowskiej Organizacji Bojowej, warszawianka. Towarzyszyła chorym i umierającym dzieciom aż na Umschlagplatz.
WYDARZENIA
25 marca, godz. 18:00 ONLINE

Irena Sendlerowa we wspomnieniach córki | reemisja
24 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, ustanowiony w 2017 roku.
Rok temu w spotkaniu organizowanym przez ŻIH udział wzięła Pani Janina Zgrzembska, córka Sprawiedliwej. W tym roku przypomnimy to wyjątkowe spotkanie emitując na fanpage ŻIH nagranie zarejestrowane 13 lutego 2020 roku.
To wyjątkowa okazja by przypomnieć tę rozmowę, prowadzoną przez Olgę Szymanską i Agnieszkę Witkowską-Krych.
25 marca, godz. 18:00 ONLINE

Opór cywilny w getcie warszawskim. Wykład.

Wspólnie z Muzeum Żydów Mazowieckich w Płocku zapraszamy do obejrzenia i wysłuchania wykładu „Opór cywilny w getcie warszawskim” dr Agnieszki Witkowskiej-Krych.
1 kwietnia, godz. 18:00 ONLINE

„Pragniemy innego widzenia”.
Rozmowa wokół wystawy "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski"

Zapraszamy na spotkanie z cyklu Czwartki na Tłomackiem, poświęcone wystawie "Henryk Streng / Marek Włodarski i modernizm żydowsko-polski", o której rozmawiać będą Piotr Rypson i Piotr Słodkowski.
Tora jako... Cykl spotkań o Torze
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych Torze, który rozpocznie się w kwietniu 2021 r. Prowadzącym będzie dr Arje Krawczyk. Cykl odbędzie się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
Pierwsze spotkanie 6 kwietnia (wtorek) poświęcone będzie Torze Pisanej (Pięcioksięgowi).
Drugie spotkanie „Tora jako Prorocy (Newiim)” odbędzie się 20 kwietnia. W maju odbędą się dwa kolejne spotkania: „Tora jako Pisma (Ktuwim)” oraz „Tora jako Tora Ustna (Talmud)”, a cykl zakończymy dwoma spotkaniami czerwcowymi: „Tora jako Prawo (Halacha)” i „Tora jako Tajemnica (Kabała)”. Zapraszamy!
Arka przetrwania. Cykl spotkań o świętach żydowskich
Zapraszamy do udziału w cyklu spotkań poświęconych świętom żydowskim. Spotkania poprowadzi Maharat Miriam Gonczarska. Cykl odbędzie się w ramach projektu Żydowskie Dziedzictwo Kulturowe.
Pierwsze spotkanie 24 marca poświęcone było świętu Pesach (nagranie:https://youtu.be/q6aV6F7gCXc). W kwietniu spotkamy się dwukrotnie. W środę, 7 kwietnia głównym tematem będzie świeto Lag ba-Omer, a w środę 21 kwietnia Rosz Chodesz. W maju przybliżymy tematykę Szawuot i Szabatu, a w czerwcu Tisza be Aw i poprzedzających to święto trzech tygodni pokuty.
Gdzie jesteś? Rdz 3,9 – wystawa czasowa na 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

16 listopada 1940 roku zamknięto getto warszawskie. Dokładnie 80 lat temu miasto zostało podzielone murem na dwie części. Uwięzionych w getcie Żydów odgrodzono od informacji, bliskich osób, od zieleni, drzew czy widoku nieba po horyzont. Wystawa „Gdzie jesteś? Rdz 3,9” w symboliczny sposób odnosi się do tego momentu.
AKTUALNOŚCI
Historie utraconego dzieciństwa. O książce „Piętno Zagłady" Joanny Beaty Michlic

Żydowskie dzieci, którym udało się przetrwać wojnę, musiały często zmierzyć się z kolejną traumą – trafiały do domów dziecka, zmieniały opiekunów, spotykały zapomnianych rodziców. Niekiedy dopiero po wielu latach poznawały swoją przeszłość lub decydowały się na ujawnienie pierwotnej tożsamości. W książce „Piętno Zagłady" Joanna Beata Michlic korzysta z relacji, zapisów i dokumentów, by ukazać nieznane epizody z życia najmłodszych ocalonych z Holokaustu.
POLITYKA PRYWATNOŚCI ŻYDOWSKIEGO INSTYTUTU HISTORYCZNEGO

Prosimy o zapoznanie się z polityką prywatności ŻIH dotyczącą ochrony danych osobowych.
LikeTwitterForward
Tłomackie 3/5, 00-090, Warszawa, Poland
Możesz wypisać się lub zmienić dane kontaktowe w dowolnym momencie.